Конспект заняття овочі ранній вік

Конспект заняття з сенсорного розвитку “Овочі і фрукти”

Конкретизувати і узагальнити уявлення дітей про овочі і фрукти (їх вживають у їжу, спеціально вирощують, овочі ростуть на городі, у полі, фрукти – в саду); Закріплювати знання назв і характерних ознак 6 – 8 найбільш поширених видів овочів, 4 – 5 видів плодово – ягідних культур; Підвести до розуміння, що одержання урожаю потребує праці багатьох людей; Виховувати повагу до праці дорослих

Конспект заняття

з сенсорного розвитку

” Овочі і фрукти”

Молодша група

Підготувала: вихователь

Мета: конкретизувати і узагальнити уявлення дітей про овочі і фрукти (їх вживають у їжу, спеціально вирощують, овочі ростуть на городі, у полі, фрукти – в саду);

Закріплювати знання назв і характерних ознак 6 – 8 найбільш поширених видів овочів, 4 – 5 видів плодово – ягідних культур;

Підвести до розуміння, що одержання урожаю потребує праці багатьох людей;

Виховувати повагу до праці дорослих

Попередня робота: екскурсія на город.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь: До нас забігло маленьке зайченятко. Йому набридло усього боятися, і ось воно завітало до діток. Але в гості завжди ідуть із подарунками і зайчик назбирав у саду фруктів, склав їх у кошик і приніс малятам. (Ставить кошик на стіл).

Вихователь: Діти, давайте заглянемо в кошик і подивимося, що там є. (Яблука, сливи, груші, вишні).

– Де це ти, зайчику, зібрав такий добрий урожай? (У садку)

А де ми з вами вчора, діти, були? (На городі: виставляє кошик з овочами, ставить поряд із другим кошиком)

Запитання від Зайчика:

  • Що восени дозріває на гроді?
  • Які знаряддя використовують для збирання урожаю?
  • Що роблять із городиною?
  • Куди складають огірки і помідори?
  • Що з ними робитимуть7
  • Як працюють дорослі на городі?

Вихователь: Дуже сподобалася зайчикові ваша розповідь про працю на городі. І він так розвеселився, що почав стрибати і перекинув кошики. Овочі і фрукти розсипалися і всі змішалися. Давайте їх розберемо.( Класифікація овочів і фруктів).

Фізкультхвилинка “Зайченятко”

Діти за ходом тексту відтворюють рухи.

Вихователь: А що можна приготувати з фруктів? Овочів?

Давайте на хвилинку перетворимося на маленьких кухарів і зваримо борщ.

Дидактична гра “Зваримо борщ”

Діти перетворюються на маленьких кухарів і складають у горщик овочі, необхідні для приготування борщу.

Вихователь: Зайчику, ану спробуй відгадати, з яких овочів діти зварили борщ?

Вона одягає – не застібає. (Капуста)

І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять. (Картопля)

Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. ( Морква)

Вихователь: А тепер Зайчик хоче пограти з вами у гру. Він буде називати страву, а ви будете добирати до неї продукти.

Дякуємо тобі, Зайчику, за те, що ти завітав до нас. А тепер сідай поруч із дітками і пригощайся.

Дидактична гра «Упізнай на смак»

Дітям із заплющеними очима пропонується вгадати на смак запропоновані овочі .

А тепер давайте пограємо із Зайчиком у рухливу гру «Сірі зайчики сидять».

Вихователь: Ось і згадали ми всі овочі і фрукти, потрібні людині для здоров’я. Діти, не забувайте їх вживати щодня.

Підбір занять для дітей раннього віку на тему: ” Цікаві овочі та фрукти”

ознайомлення з природним довкіллям, формувати у дітей поняття про осінні явища природи (холодно, сонечко не гріє, ідуть дощі, опадають листочки); збагатити знання про овочі та фрукти, їх значення для здоров’я людини; вчити розрізняти овочі та фрукти за зовнішнім виглядом, формою, кольором та правильно називати їх. Формувати узагальнюючі поняття: «овочі», «фрукти»; розвиток мовлення: активізувати вживання прикметників (осінь щедра, багата, холодна, дощова; морква оранжева, буряк червоний, капуста зелена, цибуля кругла тощо).

Мета: закріпити назви овочів і фруктів; вчити дітей розрізняти і називати: колір, форму, який на смак, який на дотик; поняття «один – багато», «великий – маленький»; розвивати мислення, пам’ять, координацію рук, дрібну моторику; виховувати допитливість до природи.

Матеріал: картина «Осінь», овочі та фрукти, заєць, чудовий мішечок, їжачок, зображення яблука червоного та зеленого кольорів, ілюстрації до казки.

Хід заняття

Діти, зараз ми з вами вирушимо в подорож (Звучить муз. Поїзд ).

Бесіда за картиною «Осінь». (Бесіда за картиною). Сьогодні ми з Вами поговоримо про овочі та фрукти. Овочі та фрукти – найсмачніші і корисні подарунки осені.

Ігрова ситуація. (Стукіт у двері. Ой, діти до нас хтось стукає.) Хто ж це? В гості прийшов Зайчик.

Діти, давайте, привітаємося з Зайчиком. (Діти вітаються і називають свої імена).Зайчик прийшов до нас не з порожніми руками. – Ось у мене мішечок, не простий, а чудовий. У нього руку опускайте і щось діставайте. Що ж там? (Яблуко, Груша, Огірок, Морква). Якого кольору? Якої форми? Яке на смак?

Діти нас Зайчик запрошує в подорож. (Діти стають один за одним, утворюючи поїзд). (Звучить аудіозапис Поїзд з Ромашкове). Подивіться, куди ми з вами приїхали? Ми з Вами приїхали, на город. (На килимі стоїть стіл з овочами накритими серветкою).

Ой, давайте подивимося, що ж у нас тут лежить – (Діти називають овочі).

Д / гра «Якого овоча не вистачає»

Д / гра «Зберемо моркву»

Зайчик пригощає дітей морквиною. Морквина, якого кольору? яка на смак?

Пальчикова гра «Капуста»

У Зайчика на грядці виросли загадки, а відгадки в картинках. (Зображення ).

1. Влітку на грядці – зелений,

А взимку в бочці солоний (Огірок)

2. Росту в землі на грядці, оранжевого кольору,

А тепер поїдемо на поїзді в осінній сад (Звучить аудіозапис Поїзд з Ромашкове).

Куди ми з вами приїхали? (В осінній сад).

Ой, хлопці, подивіться, хто це у нас шарудить в листочках? Давайте підійдемо подивимося. Хто це? (Їжачок).

С. Маршак «Тиха казка» (Ілюстрації до казки).

Сірий їжак був дуже тихий

Їжак – батько, їжачиха – мати

Звучить пісня «Маленький Їжачок»

Їжачок, а що це в тебе за мішечок, на спині? (Чудесний). А в мішечку у тебе що? Їжачок говорить вихователю на вухо, що він зібрав для своїх друзів яблучка. Хочете подивитися які? Зараз ми з вами дістанемо яблучка і складемо в кошик.

Д / гра «Зберемо яблучка для Їжачка»

Діти сідають в поїзд і повертаються в групу.

Підсумки: Хто до нас приходив? Як ми допомогали зайчику? А як ми допомогли їжачку? Який овоч куштували? А які овочи збирпли? Які фрукти збирали?

Тема: « «Весела подорож»

Програмові завдання : ознайомлення з природним довкіллям, формувати у дітей поняття про осінні явища природи (холодно, сонечко не гріє, ідуть дощі, опадають листочки); збагатити знання про овочі та фрукти, їх значення для здоров’я людини; вчити розрізняти овочі та фрукти за зовнішнім виглядом, формою, кольором та правильно називати їх. Формувати узагальнюючі поняття: «овочі», «фрукти»; розвиток мовлення: активізувати вживання прикметників (осінь щедра, багата, холодна, дощова; морква оранжева, буряк червоний, капуста зелена, цибуля кругла тощо). Продовжувати навчати малят слухати віршовані твори, давати відповідь на запитання вихователя, образотворча діяльність: зацікавити дітей малюванням яблучка за допомогою пальчиків; закріпити назву кольорів: червоний, жовтий, зелений, оранжевий. Розвивати мовлення, слухову увагу, тактильні відчуття, дрібну моторику рук. Виховувати допитливість, посидючість, дбайливе ставлення до власного здоров’я. Ускладнення: розвивати вміння самостійно узгоджувати іменники з прикметниками.

Матеріал: бутафорні зображення саду і городу; предметні картинки із серії «Овочі, фрукти»; 2 кошики, муляжі овочів та фруктів для гри «Збери урожай»; аркуші паперу А4 із зображенням яблуньки без яблук (один на 2 дітей), гуашеві фарби (червона, жовта), вологі серветки; свіжі яблука.

Хід заняття

Діти заходять у групу. Психогімнастика. Усміхнулись сонечку:

Усміхнулись квіточці: «Хай вона росте!»,

Усміхнулись дощику: «Лийся, мов з відра!»,

Друзям посміхнулися: «Зичимо добра!»

Вихователь. – Діти, давайте пригадаємо, яка зараз пора року? (Осінь)

– А як думає (називає дитину на ім’я ), яка зараз пора року на вулиці? – Чому ви думаєте, що зараз осінь, а не літо? ( бо холодно, сонечко не гріє, йдуть дощі, опадає листячко з дерев). Вихователь спонукає до відповідей 3-4 дітей.

Дидактична вправа «Осінь яка?»

Вихователь. – Діти, скажіть мені, будь ласка, якщо надворі холодно, то осінь яка? (осінь холодна). Якщо надворі йде дощ, тоді осінь яка? (осінь дощова). Коли опадають золоті листочки, тоді осінь яка? (золота). Вихователь спонукає до відповідей на кожне запитання 2-3 дітей, активізуючи їхнє мовлення.

Вихователь. – Молодці, діти. Гарно відповідаєте. А ще про осінь кажуть, що вона щедра і багата, бо приносить великі і багаті врожаї овочів і фруктів. – То як ще називають осінь? (осінь щедра, багата).

Вихователь. – Діти, а хто знає, де ростуть овочі? (Овочі ростуть на городі).

Де ростуть овочі? (на городі). У нашої ляльки Каті є свій город, але на ньому чомусь нічого не росте. (Вихователь звертає увагу на змодельований город ляльки). Давайте допоможемо Катрусі посадити її город.

Дидактична гра «Посадимо город»

Вихователь. Послухайте віршик.

Сховалась морквинка В підземній коморі, І тільки косички Лишились надворі.

– Про кого цей віршик? (про моркву)

– Хто хоче відшукати морквинку на картинці? ( Дитина вибирає на мольберті картинку із зображенням моркви і приносить вихователю ) .

Вихователь. – Що це у тебе? (морква). Якого вона кольору? (жовтого, оранжевого). Де росте морква? (Морква росте на городі). – Діти, а хто з вас любить їсти моркву? (Відповідь дітей) Морква дуже смачна і солодка, її їсти дуже корисно, а також пити морквяний сік. Морква багата на вітаміни, які додають дітям сили і вони ростуть здоровими. Вихователь пропонує дитині посадити морквинку на «городі».

Вихователь. Послухайте ще один віршик. Капустина одягнулась – В сто сорочок загорнулась. Ціле літо достигала, До нас в борщик поспішала. Зайчик їсть її із хрустом. Ну, звичайно, це. ( капуста) – Хто знайде картинку із зображенням капусти? Дитина вибирає на мольберті картинку із зображенням капусти і приносить вихователю. Вихователь. – Що це у тебе? (капуста). Якого вона кольору? (зеленого). Де росте капуста? (Капуста росте на городі). – Діти, а що можна приготувати з капусти? (салат, борщ, голубці, вареники з капустою). Страви з капусти дуже смачні, їх їсти також потрібно, бо вони багаті на вітаміни, які дуже потрібні дітям, щоб рости здоровими. Вихователь пропонує дитині посадити капустину на «городі». Вихователь.

Послухайте ще один віршик. Я – червоний буряк, Солоденький на смак. Я на грядці уродився, З овочами подружився. – Про кого цей віршик? (про буряка) – Хто мені принесе картинку із зображенням бурячка? Дитина вибирає на мольберті картинку із зображенням буряка і приносить вихователю. Вихователь. – Що це у тебе? (бурячок). Якого він кольору? (червоного). Якої форми бурячок? (круглої). Де росте бурячок? (Бурячок росте на городі). – Діти, а що можна приготувати з буряків? (салат, червоний борщ) Бурячки дуже смачні і корисні для здоров’я дітей. Отже страви з буряків треба завжди їсти. Вихователь пропонує дитині посадити бурячка на «городі».

Вихователь. Послухайте ще цей віршик. Я – картопля-бараболя, Розкошую серед поля. А в землі росте моя Бараболяна сім’я. – Про кого цей віршик? (про картоплю) – Хто мені принесе картинку із зображенням картоплі? Дитина вибирає на мольберті картинку із зображенням картоплі і приносить вихователю. Вихователь. – Що це у тебе? (картопля). Що це, діти? Якої форми картопля? (круглої). Де росте картопля? (Картопля росте на городі). – Діти, а що можна приготувати з картоплі? (варену картоплю, печену картоплю, салат, суп та борщ з картоплею, вареники з картоплею). Страви з картоплі також дуже смачні і корисні для здоров’я дітей. Отже їх треба завжди гарно їсти. Вихователь пропонує дитині посадити картопельку на «городі».

Вихователь читає ще один вірш: Цибуля – тітонька поважна, Кругленькі боки, зверху золота. А як захочеш з’їсти – Покотиться сльоза. – Про кого цей віршик? (про цибулю) – Хто знайшов картинку із зображенням цибулі? Дитина вибирає на мольберті картинку із зображенням цибулі і приносить вихователю. Вихователь. – Що це у тебе? (цибуля). Що це, діти? Якого кольору цибуля? (жовтого). Якої форми цибуля? (круглої). Де росте цибуля? (Цибуля росте на городі). – Діти, цибулю додають у салати, в супи, каші, бо вона також дуже корисна, і її потрібно їсти, щоб не захворіти? Вихователь пропонує дитині посадити цибулю на «городі». Вихователь. – Діти, погляньте на наш город. Що тут росте? (морква, капуста, бурячок, картопля, цибуля). Як їх назвати одним словом? (овочі). Вихователь перепитує ще 2-3 дітей, активізуючи слово у словнику дітей.

Гра-хоровод «Свій город у нас є» Діти беруться за руки, виконуючи рухи за змістом слів: Свій город у нас є, Там морквиночка росте. (йдуть по колу) Будемо морквинку рвати (діти присідають) Та у кошичок складати. (піднімаються) Свій город у нас є, Там капусточка росте. (йдуть по колу) Будемо капусту рвати (діти присідають) Та у кошичок складати. (піднімаються) Свій город у нас є, Там картопелька росте. (йдуть по колу) Будемо картоплю рвати (діти присідають) Та у кошичок складати. (піднімаються)

Стукіт у двері. Заходить лялька Катя з великим кошиком з різними фруктами. Вітається до дітей. Вихователь. – Діти, Катруся каже, що зібрала у своєму саду великий урожай фруктів і хоче вас пригостити..Але вона не знає, які фрукти у неї в кошику. Давайте назвемо усі фрукти, щоб Катруся на другий раз знала. Діти по одному (а можна одночасно) дістають з кошика фрукти, розглядають їх і розказують про них .

наприклад: – Це яблуко. Воно червоне і кругле. Росте в саду. – Це грушка. Вона жовта і солодка. Росте в саду. – Це яблуко. Воно зелене. Росте в саду. – Це слива. Вона солодка і смачна. Росте в саду. Вихователь. Діти, що принесла нам Катруся? (яблука, груші, сливи). Як вони називаються одним словом? (фрукти). Що можна зварити з фруктів? (смачний компот, варення). Давайте віднесемо наші фрукти в сад до яблуньки. – Ой, дітки наші овочі на городі і фрукти у саду вже доспіли. Пора збирати урожай. Допоможемо Катрусі? Рухлива гра «Зберемо урожай» (овочів, фруктів) Вихователь виставляє з одного краю кімнати кошик для фруктів, а з другого – кошик для овочів. Діти за сигналом вихователя збирають урожай у відповідні кошики. Вихователь запитує дітей, що знаходиться в першому кошику (овочі), що знаходиться у другому кошику (фрукти). Рухова вправа Вихователь запитує, а діти відповідають, супроводжуючи відповідними рухами: Вихователь. Діти, Катруся принесла вам цікаві картинки із зображенням дерев – яблуньок у саду. Але чомусь наші яблуньки засумували. Катруся каже, що всі яблучка з яблуньок пообпадали, а тому їм сумно. Давайте ми всі яблучка позбираємо і повісимо назад на яблуньку, щоб вона більше не плакала. Самостійна робота за столами Діти домальовують пальчиком яблучка на яблуньці. ( Звучить тихенька музика ) . По завершенню роботи «яблунька» дякує дітям за яблучка.

Підсумки: Вихователь. – Діти, що ми збирали сьогодні на городі? (овочі) – А що росте в саду? (фрукти) Які овочі і фрукти потрібно їсти, щоб бути сильними, міцними, рости здоровими? (Відповіді дітей). Катруся дарує дітям свіжі яблучка, щоб їли на здоров’я і мали рожеві щічки. Діти дякують

тема: « Овочі »

Програмовий зміст: формувати у дітей інтерес до знань про овочі через інтеграцію освітніх областей: пізнання, художня творчістьдати елементарні уявлення про овочі; кольорі овочів; закріпити знання про місце виростання;розвивати почуття колективізму; закріпити уявлення дітей про заготівлю овочів на зиму;навчати наклеювати готові форми овочів.Попередня робота:розглядання ілюстрацій овочів; читання казки «Пух», віршів про овочах; сюжетно – рольова гра «Магазин овочів»

Матеріали : картина з зображенням городу; овочі та фрукти муляжі; наочний посібник «овочі»; заготовки для аплікації (банки, огірки, помідори), клей, серветки.

Хід заняття

Вихователь вносить картину з зображенням городу і пропонує дітям розглянути. Хлопці на картині намальований город. Що росте на городі?

Діти називають(помідори, огірки, буряк, редис, морква, капуста, картопля)

Вихователь: правильно, одним словом це овочі. Овочі ростуть на грядках, але щоб вони виросли смачними і свіжими за ними треба доглядати, регулярно поливати і витягувати бур’яни. Давайте познайомимося з овочами? Але перш, ніж ми продовжимо нашу роботу, проведемо невелику физкультминутку. Хлопці, виходьте на середину групи.

Вихователь: Наша фізкультхвилинка називається «Город».

Ми навесні скопали грядки (імітація роботи лопатою)

Ми сапали город (нахили, руками дістати до підлоги)

Поливали город (показати, як поливали)

У маленьких лунках не густо

Посадили ми капусту (присісти навпочіпки, обхопити руками коліна)

Розросталася вшир і вгору (повільно піднятися)

Каже: «Розійдись!» (тупнути ногою в кінці фрази)

А зараз давайте розкладемо картинки з овочами і подивимося, який город у нас вийшов (діти називають овочі на картинках).

Діти, я пропоную вам відгадати загадки про овочі, ви слухайте уважно і відгадуйте.

Сидить дід, у сто шуб одягнений, хто його роздягає, той сльози проливає.

Сидить дівчина в темниці, а коса на вулиці.

Що за скрип? Що за хрускіт?

Вихователь: молодці діти, а зараз давайте пограємо?

Дидактична гра : «Збираємо врожай»

На підлозі овочі перемішалися з фруктами, ваше завдання розкласти овочі в одну вазу, а фрукти в іншу. Зробити це треба якомога швидше. (звучить весела мелодія)

Вихователь: молодці діти, все правильно розклали! А ви хочете, щоб наші овочі збереглися взимку? Для цього треба їх законсервувати в банки. Сідайте швидше за столи і заповнюйте банки овочами. Дітки, а які овочі ми будемо консервувати?

А який помідор? (круглий, соковитий, червоний)

А який огірок? (зелений, довгий, свіжий)

В кінці діти розглядають свої роботи.

Підсумки: Про які овочі ми розмовляли? Який огірок? Який помідор? Сьогодні ми з вами познайомилися з різними овочами і мені хотілося б прочитати вам вірш:

Щоб здоровим, сильним бути.

У кожному користь є і смак

Тема. «І в саду, і на городі»

Мета: Розвивати умінні розпізнавати овочі й фрукти, впізнавати рослини найближчого оточення.Поглиблювати знання дітей про овочі та фрукти, особливості їх вирощування та способи вживання в їжу.Удосконалювати вміння дітей відповідати на запитання та відгадувати загадки. Збагачувати словниковий запас дітей, розвивати зв’язне мовлення.Удосконалювати вміння помічати яскраві ознаки пір року, відображаючи їх у своїй художній діяльності.Виховувати почуття задоволення від процесу та результату своєї праці.

Матеріал: малюнки із зображенням овочів та фруктів, кошик із площинним зображенням овочів та фруктів, два аркуші ватману з фоновим зображенням саду, городу, чарівна торбинка, лялька-кухарчук.

Хід заняття

Вихователь. Малята, сьогодні ми поговоримо про ті дари природи, які люди вирощують у садах та на городах. Їх дуже багато і всі ми їх любимо. Як назвати одним словом все те, що росте на городі? Як називаються плоди, що достигають у садках?

Дидактична гра „Городники та садівники”.

Перед дітьми два аркуші ватману з фоновим зображенням саду та городу, ставлю кошик із зображенням овочів і фруктів. Кожна дитина по черзі підходить до кошика і дістає один плід та розповідає про нього: овоч це чи фрукт, як називається, якого кольору та форми, де він росте. Дитина виставляє плід на відповідний аркуш ватману і відповідно стає „городником” чи „садівником”.Наприклад, це – помідор. Помідор – це овоч. Він червоного кольору, круглої форми. Помідор вирощують на городі. ( назвати все те, що росте на городі, і все те, що росте у саду ) .

Фізкультхвилинка.

Вихователь збирає малят навколо себе і показує їм ляльку-кухаря.Вихователь. Прийшла до нас лялечка-Варка,

Лялька дуже хоче приготувати щось на обід, але забула, як це зробити. Давайте ми їй допоможемо.

Що треба зробити з овочами і фруктами перед тим, як їх вживати чи готувати?

Навіщо мити овочі і фрукти?

Які овочі слід обов’язково почистити?

Які овочі можна вживати сирими?

Що готують із сирих овочів?

Які овочі можна засолити на зиму?

Які страви можна приготувати із картоплі?

Що можна приготувати із фруктів?

Яке варення можна приготувати із яблук, слив, груш, абрикосів, вишень?

Лялька-Варка дякує дітям за допомогу та пропонує відгадати загадки.

Дидактична гра „Впізнай за смаком”.

Вихователь. Певно, ще ніхто не знає,

Дидактична гра „Чарівна торбинка” (овочі та фрукти).

Підсумки: Що ми розглядали? Що росте на вгроді? Що росте в саду? А що ми куштували?

Мета :Називати і використовувати у мовленні слова по темі «Овочі» усно або усно-дактильно.Активізувати словник по даній темі, виконуючи прохання і доручення. Вчити відповідати на запитання: Хто це? Що це? У кого? з опорою на картинки і предмети по даній темі. Навчати дітей навички контролю над вимовою .Розвивати слухові здібності дітей.Виховувати у дітей почуття колективізму, співучасті.

Матеріал : Муляжі овочів, картинки із зображенням овочів, таблички зі словами по даній темі, стенд «Овочі», корзина; ілюстрації «Город», «Овочі у кошику»; обладнання для гри «Збери овочі в кошик»; у кожної дитини на столі таблиця-картинка з овочами і їх назвами, картинки «Город» і «Кошик з овочами» з текстами до них.

Хід заняття

Дидактична гра «Що принесла лялька Катя?».

Приходить лялька з сумкою, вітається. Діти дивляться в сумку.

Що там? Там овочі. Діти по одному на дотик визначають, що в руці, усно – дактильно з опорою на таблицю або самостійно промовляють: «У мене. » . Муляжі овочів викладаються на стіл.

Потім педагог з дітьми усно – дактильно прочитують слова табличками, уточнюючи звукобуквенний склад слів.

Робота за ілюстраціями «Город», «Овочі у кошику».

Вказуючи на муляжі овочів, педагог запитує:

«Що це? Назви одним словом». Це овочі.

Педагог читає текст усно – дактильно, показуючи на картинці.

(Це город. Овочі ростуть на городі.)

Де город? Що росте на городі?

Діти відповідають на запитання самостійно, або прочитують текст на зображенні.

Дидактична гра «Овочі у кошику».

(Це кошик. Там овочі.) Що це? Це кошик.В кошику? В кошику овочі або Там овочі.

Рухлива гра «Збери овочі в кошик».

На вертолине розкидані картинки з овочами, діти бігають навколо і беруть овоч і , і «складають», чітко промовляючи пропозицію: «У мене . .» Гра продовжується до тих пір, поки всі овочі не будуть зібрані в кошик.

Підсумок: Хто приходив? Що принесла Катя? Що ми зробили з овочами ? А які ми зібрали овочі в кошик? Що росте на гроді?

Тема: «Цікавий магазин»

Мета: Називати і використовувати у мовленні слова по темі «Овочі». Активізувати словник , виконуючи прохання і доручення.Вчити дітей відповідати на запитання: Хто це? Що це? з опорою на картинки і предмети по даній темі. Навчати дітей навички контролю над вимовою звуків . Вчити дітей умінню вести діалог.Розвивати слухові здібності дітей.Виховувати у дітей почуття колективізму, співучасті.

Матеріал: Лялька Осінь, муляжі овочів, картинки із зображенням овочів, таблички зі словами по даній темі, стенд «Овочі»;ілюстрації «На городі», «Магазин»;таблиці «Дай . », «У мене . », «У кого?», «Я купив(а) . »;обладнання для гри «Магазин»;у кожної дитини на столі таблиця-картинка з овочами і їх назвами.Словник: осінь, помідор, морква, капуста, огірок, буряк, ріпа, картопля, овочі, город.

Хід заняття.

Сюрпризний момент до двтей приходить лялька «Осінь»

Вихователь питає у дітей: Яка зараз пора року?

Що буває восени? (заходить лялька весна, вітається)

Лялька Осінь звертає увагу дітей на стенд «Овочі» і картину «На городі». (Восени прибирають урожай.)

Розповідь Осені про те, що вона весь врожай передає в магазин, щоб люди купляли його.

Вихователь пропонує пройти в магазин «Овочі»

Дидактична гра «Магазин».

В групу в’їжджає велика машина.

Вихователь: Як ви думаєте, що в машині? Там овочі. Машина привезла овочі в магазин. Які овочі привезли в магазин? ( Діти називають овочі, педагог викладає муляжі ) .

Вихователь: Це магазин.Там продають овочі.Ось продавець. Що продають в магазині? Там продають овочі. Діти по одному йдуть за покупкою в «магазин», просять у педагога той чи інший овоч.

Физкультхвилинка

Вихователь питає: Таню, що ти купила? Я купив(а) помідор. Ваня, що ти купив? Я купив(а) буряківу. Підсумок : Хто до нас приходив? Куди запросила Осінь? Що ми бачили в магазині? Що купували? Які овочі?

Тем: « Екскурсія на город» .

Мета: Формувати початкові уявлення про взаємозв’язки в природі. Називати і використовувати у мовленні слова по темі «Овочі» . Активізувати словник по даній темі, виконуючи прохання і доручення, відповідаючи на питання: Хто це? Що це? Вчити дітей умінню вести діалог з дорослим. Розвивати слухові здібності дітей. Виховувати у дітей почуття колективізму, працьовитості, взаємодопомоги. Розвивати спостережливість і пізнавальні інтереси дітей.

Матеріал: іграшка зайчик, стенд «овочі», «город», муляж города, картинки овочів, кошики.

Хід заняття.

Сюрпризний момент до дітей приходить , хто?

Вихователь загадує загадку про зайчика.

Зайчик питає: Яка зараз пора року? Що буває восени? Що роблять люди восени?

Виховатеь звертає увагу на стенд «Овочі» і картину «На городі».

Есіда: Восени збирають урожай.Де ростуть овочі? Овочі ростуть на городі.

Педагог пропонує йти на екскурсію на город. (муляж города)

Що це? Це город. Що тут росте? Тут ростуть овочі.

Вихователь пропонує розглянути овочі, які ростуть на городі. Ось помідори, розглядають кущі помідорів, звертає увагу на стебло, листя, коріння і плоди.Що ми вживаємо в їжу? Можна їсти листя та стебла? Чому?

Дидактична гра: « Збири в кошик» Діти збирають помідори і складають їх у кошик.

Потім діти розглядають грядки з цибулею, квасолею і патиссонами.Педагог звертає увагу дітей на те, як ростуть ці овочі.Цибуля не видно, він росте в землі, над землею тільки зелений хвостик.Діти збирають овочі і складають їх у кошик.

Рухлива гра «Збери овочі».

Підсумок : Де ми сьогодні були? Ми були на городі.Які овочі ми збирали на городі? Ми збирали помідори, цибуля, квасоля і патисони .Які овочі ростуть на кущах? Які овочі ростуть в землі?

Дидактичні ігри за лексичною темою

Після того, як проведений віночок спілкування відбувається перехід до лексичної теми “Овочі”. Допоможе це зробити дидактична іграшка, ми використовували котика, якого заховали у скриню. Перед показом гостя дітям дається підказка аби вони самі вгадали хто завітав на заняття. Наприклад: “Це тварина, має вуса, муркотить тощо”.

Гра “Знайди пару”. Для гри використовуються картинки із зображенням овочів та муляжі. Дітям роздаються муляжі, обговорюється хто що отримав. Педагог демонструє картки, називає овочі, у кого є такий овоч, той з дітей має про це повідомити, піднявши руку та, по можливості, назвати який це овоч.

Д/г «Консервація». Дітям роздаються вирізані із кольорового паперу овочі (на вибір). Та кожній дитині дається завдання “покласти” (приклеїти) їх у банку. Педагог називає овощ, діти обирають його серед інших.

Гра «В садку чи на городі». Дітям пропонується завдання на диференціацію фруктів та овочів, закріплення інформації про те, що овочі ростуть на городі. Пропонуються муляжі овочів та фруктів, овочі потрібно посадити на імпровізовану грядку (у пісок, чай або ж землю), використовуючи великий харчовий контейнер, а фрукти – підвісити на дерево на дерево. Можна виріати з картону і просто накладати.

Овочеве лото. Картинка роздруковується у подвійному екземплярі. Один залишається цілим, другий розрізається і роздається дітям. Шукаються однакові картинки

Розвиток дрібної моторики. Графічні завдання. Ігри з прищіпками та завдання “доріжки” та прописи.

Гра «Сортування». По кімнаті педагоги розкладають картинки із зображенням огірків та морквинок. Діти іх збирають у кошики та розкладають: огірки у банку, а моркву – у тарілку.

Тема: «Цікаві овочі та фрукти»

Програмовий зміст : розширити та уточнити уявлення дітей про овочі та фрукти, де вони ростуть (фрукти в садах на деревах, овочі на городі, в полі); формувати знання про те, як люди їх вживають, яку приносять користь; вчити визначати овочі та фрукти на смак, називати їх колір; розвивати уважність, спостережливість; виховувати допитливість .

Матеріал: ведмедик –іграшки, картинки до загадок пр овочі, картинки саду, вгороду,

Хід заняття

Вихователь. До нас у гості завітав ведмедик Мишко. Він приніс нам цікаві загадки. Будьте уважними. Відгадку можна знайти у ведмедика в кошику.

Неодмінно сам заплаче. (Цибуля.)

В сто сорочок загорнулась,

До нас у борщик поспішає. (Капуста.)

У червоних чобітках. (Буряк.)

Подивись, ведмедику, які наші діточки розумні та кмітливі. Усі загадки відгадали. А зараз, діти, подивіться на картину «Збір урожаю» і розкажіть Мишкові, що люди роблять восени на городі. (Діти розглядають картину.)

Запитання до дітей : Що роблять діти?Де вони збирають моркву, картоплю? Для чого вирощують на городі овочі?Ведмедик пропонує всім погуляти по городу.

Діти нахиляються та імітують збирання овочів. Вихователь задає питання: Що ти збираєш, Сашко? А ти, Марійко?

Ми так загулялися, що не помітили, як потрапили у фруктовий сад. (Діти розглядають картину «У саду».)

Запитання до дітей : Що роблять люди? Де вони збирають урожай? Що вирощують у саду?

Для чого вирощують яблука, груші, сливи? А де ростуть яблука? Як називається дерево?

Дидактична гра «Виправ помилку»

Мета: закріпити знання дітей про овочі та фрукти.

Ведмедик удає, що витягає з кишені яблуко, але це — бурячок. Мишко, це не яблуко (виправляють діти), а бурячок. Де він росте? (На городі.) Це не морква, а слива. Це не помідор, а яблучко.Це не вишня, а груша. Діти все складають у кошик. Ведмедик так зрадів, що його виправили, що почав танцювати та й зачепив кошик з овочами і фруктами.

Дидактична гра «Поклади правильно. Діти кладуть овочі в один кошик, а фрукти — в інший.

Мишкові було так добре, що він хоче всіх пригостити.

Дидактична гра «Відгадай на смак»

Вихователь дає дітям по шматочку овоча або фрукта, а вони із зав’язаними очима повинні визначити, що це і як його споживають.

Підсумок : Хто до нас приходив? Як ми допомогали ведмедику? Де вирощують овочі? Де вирощують фрукти? Які ми куштували овочі, фрукти?

Мета : розвивати у дітей допитливість, стремління до нових знань та емоцій; розвивати творчі здібності та дрібну моторику рук під час ліплення, аплікації та малювання пальчиками; дати дітям відомості про таку пору року як осінь, та її особливості; ознайомити дітей з розмаїттям фруктів та ягід, такими як: яблуко, груша, слива, абрикос, виноград, кавун, полуниця; виховувати дітей раннього віку життєрадісними, доброзичливими та дружелюбними, вчити їх любити природу та радіти кожній миті життя.

Матеріал : пірамідка, картинки фруктів, ягід, кошики, фарби, готові малюнки їжачка, серветки, зразок малюнка.

ЗАРЯДКА: Ми ніжками потопаємо топ, топ, топ, ми ручками поплескаємо хлоп, хлоп, хлоп. ми очками покліпаємо миг, миг, миг, ми плечиками крутимо чик, чик, чик Раз сюди, два сюди (повороти тулуба) покрутились навкруги, Раз присіли, підвелися і угору потяглися. Враз пустилися навскач, скачем, ніби пружній м’яч . Раз, два, раз, два, от закінчилася гра .

Виховтель запрошує дітей вирушити у цікаву подорож до саду. Малята по черзі знімають по одному кільцю пірамідки (кермо) та імітують рухи водія автобусу під пісень, бігають по колу . Після пісні збираємо кільця пірамідки на місце (вчимося це робити у правиьному порядку – від найбільшого до найменшого).

Дидактична гра «Збираємо урожай » ( фрукти, ягоди ) .

До дітей приходить їжачок. ! Їжачок повідомляє діткам, що зараз осінь і прийшов час збирати урожай.

Пальчикова гімнастика

Перегляд карток «Ягоди та фрукти».

— Ось ми і зібрали урожай на городі.

А що росте у саду? Правильно! Там ростуть солодкі фрукти та ягоди! Дізнаємось які?

Дидактична гра «Фрукти» ( яблуко, груша, слива, абрикос, персик, виноград, кавун, полуниця; сортуємо фрукти та ягоди у різні кошики )

— Ось, дивіться, який гарний урожай виріс у нашому садку. Дуже добре їсти багато фруктів та ягід, особливо сирими! Не забувайте тільки мити їх перед вживанням. А ще з ягід ми можемо зварити смачний компот, а з фруктами – спекти чудовий пиріг. Тож пропоную вам посортувати наші плоди і розкласти в окремий посуд – ягоди, а в інший фрукти. Старайтесь не сплутати

Дидактична гра «Допоможемо ведмедику»

Фізхвилинка

Малюнок з деталями аплікації «Їжачок збирає яблука» Педагог роздає дітям «портрет їжачка» без голочок і пропонує намалювати йому голочки за допомогою чорної пальчикової фарби . Голочки їжачкові дуже потрібні для того, щоб збирати яблука, груші та гриби. Поки малюнок підсихає, діти виконують пальчикову гімнастику.

Підсумки: Ми сьогодні були у садку разом з їжачком і збирали урожай. Дізналися які фрукти та ягоди ростуть у саду. Давайте пригадаємо їх (повторний перегляд карток Домана у іншому порядку)! Молодці! — А тепер вже час повертатися додому. Вирушаємо у подорож? Діти під пісеньку ідуть по доріжці.

Мета : уточнити уявлення дітей про фрукти: назви, форми, смаку, запаху; розвивати мовлення, сенсорні здібності. Виховувати інтерес на занятті.

Матеріал : натуральні фрукти: яблуко, груша, банан, апельсин, ківі.

Хід заняття :

– Вихователь: подивіться, що у мене на підносі.

– Ось це яблуко. Дашенька, давай з тобою торкнемося, який він?

– Тверде яблуко, кругле, червоне.

Дитині теж дати помацати, щоб він повторив за вихователем, назви всіх властивостей яблука.

– А тепер давай спробуємо, яке смачне яблуко

Дидактична гра: «Спробуй» (відріжте шматочок і спробуйте разом з дитиною).

– Вихователь: ось які ми молодці, все подивилися і спробували. А тепер давайте пограємо в дидактичну гру : «Чарівний кошик».

(Всі фрукти складіть у кошик).

– Вихователь: фрукти хочуть погратися з нами, вони всі сховалися в «чарівний кошик». А апельсин не захотів з нами грати, він буде дивитися на нас, як ми граємо.

– Вихователь ми зараз будемо знаходити фрукт і відгадувати. Попросіть дитину опустити руку в кошик, взяти будь-який фрукт і витягуючи з кошика, відгадати, що у дитини в руці. Коли дитина вгадує, потрібно вийняти руку з кошика і разом подивитися, чи правильно відгадав дитина.

Пальчикова гімнасика – гра «Прокоти фрукт»

Пвдсумки: Що ми розглядали? А що знаходили в мішечку? Як грали з фруктами?

Мета з : уточнити уявлення дітей про фруктах: вчити називати фрукти, уточнити форми, смак, запах; розвивати мовлення, сенсорні здібності.

Матеріал : натуральні фрукти: яблуко, груша, банан, апельсин, ківі, ляльк Даша, миски та фрукти , рушники для гри.

Хід заняття :

До дітей завітала лялька Даша . Вона принесла, а що? Треба відгадати за описом. (вихователь описує фрукти)

– Ось це яблуко. Давай те з вами торкнемося, який він?

– Тверде яблуко, кругле, червоне.

– А тепер давай спробуємо, яке смачне яблуко Дидактична гра «Впізнай за смаком» (відріжте шматочок і спробуйте разом з дитиною).

– Вихователь: ось які ми молодці, все подивилися і спробували. А тепер давайте пограємо в гру: Дидактична гра: «Чарівний кошик».

(Всі фрукти складіть у кошик).

Вихователь пропонує пограти з лялькою Дашою.

Дидактична гра «Помиємо фрукти» (діти імітують миття фруктів і складання їх)

Даша дякує дітям і пригощає їх фруктами.

Підсумки: Хто до нас приходив? Що рпиносила лялька? З чим гралися? Що ми мили? А що спробували?

тему «Фрукти для малят »

Мета: Формувати у дітей уявлення про овочах і фруктах; Закріпити вміння впізнавати і розрізняти овочі та фрукти; Закріпити кольори: червоний, жовтий, зелений; Спонукати до висловлення повних пропозицій; Розвиток дрібної моторики рук; Розширювати діапазон використання пальчикових форм спілкування з дітьми: розвивати дрібну моторику, вчити виконувати ігрові дії відповідно тексту потішки; Виховувати чуйність, доброзичливість, формувати пізнавальний інтерес.

Матеріал : іграшка гусінь; муляжі фруктів; дерево у вигляді плакату.

Хід заняття

Стук у двері. В групу заходить вихователь з гусеницею, у неї в руках кошик з фруктами.

– Подивіться, хлопці, хто до нас прийшов у гості. (Гусениця)

– Давайте привітаємо гусеницю Еллі. (Здрастуй Еллі!)

– Хлопці, а що у Еллі в руках? (кошик з фруктами)

– Правильно, сьогодні гусениця Еллі розповість вам все, що вона знає про фруктах.

– Хлопці, що це за фрукт (показати картинку яблуко)? (Яблуко)

– Правильно. Це – Яблуко. Яблука ростуть на деревах у саду. Вони бувають червоного, зеленого і жовтого кольору. Вони круглі або овальні. Яблука – соковиті, солодкі або кисло-солодкі на смак. З яблук можна вичавити яблучний сік, зварити варення, компот, а можна приготувати яблучне пюре.

– А бувають які – небудь фрукти? (Так)

(показати картинки: апель син, груша, абрикос, мандарин, персик, слива і одночасно ставити запитання: Якого кольору? Якої форми? Який смак?)

– Хлопці, а ви знаєте, що є тропічні фрукти, які ростуть там, де дуже жарко круглий рік.

– Це такі фрукти, як банан, ананас, кокос, ківі тощо (показати картинки фруктів).

– А тепер ми пограємо в гру, називається вона «Яблунька».

Пальчикова гра «Яблунька»

Яблунька, яблунька, де ж твої яблучка

(пальчики вгору, поворушити ніби – гілочки)

(постукати подушечками пальців по столу)

(зобразити, як птахи клюють зернятка зі столу)

Не морозив їх мороз, і вітер їх забрав

(повторити всі рухи по порядку)

Не спалило їх вогнем, граду не було з дощем,

(показати круглі долоньки, ніби в них лежить яблучко)

– Молодці хлопці, мені дуже сподобалося з вами грати!

– А тепер я вам розповім казку.

Казка «Фруктовий сад»

Жила на світі дівчинка, звали її Еліза. Зовсім в юному віці вона залишилася сиротою. Від батька з матір’ю в неї залишився тільки один сад, в якому росли різні фрукти. Вона була доброю, скромною і бідною.

Цілими днями Еллі працювала в саду, доглядала за деревами і збирала повні кошики яблук, груш. Вона дуже любила готувати цікаві страви з фруктів і пригощала жителів села, в якій жила.

Одного разу дівчинка дізналася, що в далекому королівстві живе принцеса, яка сильно хвора. Вона була ще така мала, але вже не могла вставати з ліжка без допомоги своїх слуг. Принцеса була дуже повною, тому що любила поласувати смачними тортами і цукерками. Від цього у неї болів шлунок і до того ж почався сильний авітаміноз, тому що вона протягом кількох років не вживала в їжу фрукти.

Еліза вирішила допомогти принцесі. І поспішила скоріше в її королівство. Коли вона дісталася до нього, вона побачила його похмурий вигляд. Там не було садів, де могли б рости смачні і корисні фрукти.

Еліза познайомилася з принцесою і пообіцяла, що зможе вилікувати її. Вона стала готувати страви. Принцесі на сніданок вона готувала фруктовий компот, на обід подавала фруктовий салат. А на вечерю, готувала смачні яблучний пиріг, який дуже подобався принцесі.

І через деякий час принцеса відчувала себе набагато краще. Вона не була повною, з легкістю могла пересуватися, і у неї навіть виднівся рум’янець на щоках.

Принцеса була дуже вдячна Елізе і залишила її у себе в палаці.

Завдяки Елізе все королівство, і за її межами знали, що їжа повинна бути не тільки смачною, але і корисною.

– Хлопці, як ви думаєте, що корисніше фрукти або цукерки? (Фрукти)

– Хлопці, я хочу вам показати дерево, на якому ростуть фрукти, але це чарівне дерево. А чарівне, тому що на ньому ростуть різні фрукти (яблука, груші, апельсини і банани).

– А як ви вважаєте, чи можуть рости різні фрукти на одному дереві? (Немає)

– Правильно, тільки на чарівно дереві можуть рости різні фрукти.

(Гусениця показує дерево з фруктами прикріпленими на липучках)

– А давайте зберемо фрукти, та приготуємо компот. (Так)

(Діти збирають фрукти в каструлю і варять компот)

Пальчикова гра «Компот»

– У нас з вами вийшов якийсь смачний і корисний компот.

– А тепер, давайте подякуємо гусеницю Еллі за цікаву розповідь і чарівне дерево. (Дякую)

– Будь ласка. Мені було цікаво з вами, а тепер мені треба йти.

– До побачення! (До побачення).

Підсумки: Хто до нас приходив? Що приносив? З чим ми гралися? Що варили? З чого ми варили компот? Про що ми слухали казку? Що сподобалося?

Тема: «Веселі вітаміни»

Мета: закріпити словник за темою «Фрукти, ягоди»; учити вживати форми знахідного відмінку та будувати прості речення; розвивати увагу, мислення, пам’ять, дрібну моторику; коригувати мовлення дітей; виховувати уважність, охайність.

Матеріал : картки для артикуляційних вправ, предметні та сюжетні картинки, мішечок, справжні фрукти та ягоди, іграшки зайчик,їжачок.

ХІД ЗАНЯТТЯ

До дітей у гості завітав зайчик, запропонував пограти в гру бо йому сумно.

Дидактична Гра «Фрукти, ягоди називай, на своє місце сідай!»

Потім до дітей прийшов їжачок і приніс чарівний мішечок, запросив пограти.

Дидактична Гра «Чарівний мішечок»

загадуватиму вам загадки, ви будете їх відгадувати і відгадки шукатимете в мішечку на дотик.

І солодкий, і приємний. (Абрикос)

Фрукт замор ський — гордий пан:

Смакотою вгостить пан. (Ананас)

Золотистим соком стали. (Виноград)

Дрібні ягідки смачненькі. (Вишні)

Запах, колір — все відмінне,

Скривить так, що й не впізнати. (Лимон)

Помаранчі з усіх віт! (Апельсини)

Наминать за дві щоки. (cливи).

Хочуть теж їх смакувати! (Груша)

Відкусиш — солоденьке. (Яблуко)

Фізкультхвилинка

Дидактична Гра «Піймай фрукт або ягоду»

.Усі утворюємо півколо. Я буду називати чиєсь ім’я й кидати йому фрукт. Ви будете ловити та називати його.

Підсумки: Діти, згадаймо про що розгадували загадки? Хто приходив? Як гралися з зайчиком? А як гралися з їжачком?

Тема: «Фрукти і Овочі»

Мета : сприяти розвитку зв’язного мовлення. Уточнити і закріпити слова по темі. Закріпити навички словотворення і словозміни. Допомагати дітям, відповідати на запитання. Розвивати мислення, мовлення, уяву,увагу. Виховувати інтерес на занятті.

Матеріал: іграшки зайчик, їжачок, картинки овочів,фруктів, кошики.

Хід заняття

Д о нас прийшли гості, відгадайте загадку про них. (біля дошки на стільцях сидять Зайчик і Їжачок, тримають конверт) .

– Так це наші друзі. Подивіться, вони незвичайні, Зайчик щось приготував нам у конверті (записки з чарівного скриньки). Давайте присядемо на стільчики відкриємо конверт і прочитаємо.

-Наші друзі пропонують нам розгадати загадки (демонструючи малюнки)

1. Кругле, рум’яне
Я росту на гілці
Люблять мене дорослі
І маленькі дітки.
(Яблуко)

2. Яскравий, солодкий, налитої
Весь в обкладинці налитої!
Не з цукеркової фабрики
З далекої Африки.
(Апельсин)

3. Він великий, як футбольний м’яч,
Якщо спілий – всі задоволені.
Так він приємний на смак!
Що це за куля?
(Кавун)

4. Сто одежинок
І всі без застібок.
(Капуста)

5. І зелен, і густ на
Грядці виріс кущ.
Покопай трошки
Під кущем .
(Картопля)

6. Сидить дід, у сто шуб одягнений,
Хто його роздягає,
Той сльози проливає.
(Цибуля)

– Молодці. Всі загадки відгадали.

– Як одним словом назвати яблуко, апельсин, кавун? Що це? (Фрукти)

– Як одним словом назвати цибулю, картоплю, капусту? Що це? (Овочі)

– Молодці. А тепер пограємо в гру.

Пальчикова гра :
Ми січемо капусту, рубаємо,
Ми морквину тремо, тремо,
А тепер посолимо і поїмо.

– Молодці! Давайте пересадимо на лавочки.

– наші гості заплуталися, що таке Овочі і що таке Фрукти. Давайте їм нагадаємо. А для цього нам потрібно пограти в дидактичну гру «Фрукти і Овочі»

– Перед вами стоять два кошики. Вам треба буде в кошик Зайчика покласти овочі, а в кошик Їжачка фрукти.

– Молодці навчили грати наших гостей.

Підсумки: Хто до нас приходив? Які завдання ми виконували? Які бачили фрукти, овочі? Як гралися?