Баскетбол 3х3: все, що тобі потрібно знати

Світ баскетболу 3х3 розвивається дуже стрімко. Ось що тобі потрібно знати: від правил до витоків гри та її стрімкого злету.

Red Bull Half Court

The world’s most global streetball tournament returns as the very best 3on3 basketball teams battle it out worldwide for Red Ball Half Court 2024.

Red Bull Half Court World Final

National winners from 25 countries gathered in Belgrade, Serbia, with hopes of being crowned the world’s best streetballers in the game of 3×3 basketball! Find out who wears the crown.

Dušan Bulut

Serbian basketball player Dušan Bulut is a legend of the individual 3×3 game, having amassed a huge number of titles during his illustrious career.

Резюме

Колись баскетбол 3х3 вважався не більше ніж дворовою забавою, а тепер перетворився на професійний вид спорту з офіційними правилами, санкціонованими Міжнародною федерацією баскетболу (FIBA). Перш ніж дізнатися про різні ліги, турніри та гравців, які роблять цей вид спорту обов’язковим для перегляду, розберімося в його історії та правилах.

Історія баскетболу 3х3

Баскетбол 3х3 надзвичайно швидкий та потребує витривалості

© Alex Grymanis / Red Bull Content Pool

Організований баскетбол 3х3 розвинувся з вуличної розваги, у яку грали по всій Америці. Він зʼявився у 1980-х роках і був популярним у міських районах, де часто був лише один кошик і маленький майданчик. Команди часто формувалися на місці, а судді не були потрібні взагалі.

Коли гра стала популярнішою, FIBA вирішила випробувати організований баскетбол 3х3 на Азійських іграх у приміщенні 2007 року в Макао, Китай. Вони використовували лише один кошик та дві команди по три гравці на половині майданчика. Формат одразу ж був сприйнятий дуже добре і спонукав FIBA представити цей вид спорту на літніх Юнацьких іграх 2010 року в Сінгапурі.

З 2012 року федерація продовжила організовувати чемпіонати світу 3х3. Пізніше до них приєднався Світовий тур, а в 2017 році американський репер Ice Cube заснував професійну лігу 3х3 — Big3 — в Америці. Того ж року Міжнародний олімпійський комітет оголосив, що баскетбол 3х3 дебютує на Іграх у Токіо. Тоді США здобули золото в жіночому турнірі, а Латвія тріумфувала в чоловічому.

З 2021 року найкращих стрітболістів світу шукає турнір Red Bull Half Court. Він має зупинки у понад 20 країнах.

Як це працює?

Гра 3х3 на турнірі Red Bull Half Court в Афінах

У 3х3 грають дві команди по три гравці. Дійство відбувається на половині майданчика з використанням лише одного кошика. Метод підрахунку очок відрізняється від традиційного баскетболу. У грі 3х3 м’яч, забитий всередині атакуючого кола, зараховується як одне очко (замість двох очок у класичному баскетболі), тоді як м’яч, забитий з-за меж кола, зараховується як два очки (замість трьох очок, як у баскетболі 5х5).

Кожна гра 3х3 триває 10 хвилин або поки команда не набере 21 очко — залежно від того, що станеться раніше. Також є 12-секундний таймер часу на атаку, що вдвічі менше, ніж у традиційному баскетболі, де у вас є 24 секунди на завершення атаки.

Ще одна велика відмінність від традиційного баскетболу полягає в тому, що гра не зупиняється після забитого м’яча. У 3х3 м’яч одразу ж переходить до іншої команди і гра продовжується без перерви. Це одна з причин, чому гравці іноді називають баскетбол 3х3 «10-хвилинним спринтом».

Найважливіші правила та терміни

Ідеальний кидок у стрибку

© Jason Halayko/Red Bull Content Pool

Початок гри. Баскетбол 3х3 починається з кидка монети. Команда, яка виграє жеребкування, вирішує: хоче вона отримати м’яч на початку гри чи на початку можливого овертайму.

Час гри та овертайм. Гра триває 10 хвилин, якщо тільки одній з команд не вдасться набрати 21 очко до закінчення цього часу. Якщо після 10 хвилин рахунок нічийний, гра переходить в овертайм. Під час овертайму перемагає команда, яка першою набере два очки.

Чек (Check ball). Після кожного переривання гри (вихід м’яча за межі майданчика, фол, штрафні кидки) м’яч передається гравцю нападу на середині майданчика за межами кидкового кола. Відлік ігрового часу та часу кидків продовжується, щойно м’яч опиняється у гравця нападу.

Продовження після успішного кидка. Після вдалого кидка м’яч переходить до іншого гравця. Однак, на відміну від класичного баскетболу, гра продовжується негайно, без вкидання м’яча або перевірки. Існує лише дві вимоги: по-перше, команда, яка пропустила м’яч, повинна один раз вивести м’яч (дриблінгом або передачею) за коло кидка. По-друге, команда, яка закинула м’яч і тепер захищається, не повинна заважати гравцеві нападу в півколі під кільцем. Вони повинні залишатися за межами малого півкола до тих пір, поки м’яч не буде переданий або винесений дриблінгом за межі півкола.

Продовження після захисного відскоку, блоку або перехоплення. Якщо команда, що захищається, виграє м’яч після захисного відскоку, блоку або перехоплення, вона повинна спочатку вивести м’яч за межі кидкового кола, перш ніж атакувати.

Фоли та штрафні кидки. Якщо гравець команди захисту сфолив на гравця команди нападу під час кидка в межах кидкового кола, гравець команди нападу отримує один штрафний кидок. Якщо фол стався під час кидка за межами кидкового кола, призначається два штрафних кидки. Якщо фол не відбувається під час кидка, змінюється тільки володіння м’ячем. Якщо команда робить більше шести фолів під час гри, інша команда отримує два штрафних кидки кожного разу після сьомого фолу. Починаючи з десятого фолу, за кожний фол призначається два штрафних кидки плюс володіння м’ячем. Персональні фоли не враховуються у грі 3х3.

Заміна гравців. У баскетболі 3х3 ви можете змінювати гравців так часто, як вам заманеться. Єдина вимога — гра повинна бути перервана. Заміна повинна відбуватися на лінії за межами майданчика, подалі від кошика.

Найважливіші турніри 3х3

Чемпіонат світу FIBA 3×3 : Це, мабуть, найважливіший світовий турнір для національних збірних. Уперше він був проведений у 2012 році. Має чоловічий та жіночий дивізіони. Сербія вигравала чоловічий титул найбільше — п’ять разів, США є найуспішнішою жіночою командою з двома титулами.

Світовий тур FIBA 3×3 : З травня по грудень команди з міст по всьому світу збирають очки в турнірному форматі з зупинками від Японії до Франції.

Жіноча серія FIBA 3×3 : Подібно до попередньої, серія триває з травня по вересень і включає найкращі команди, які змагаються на турнірах по всьому світу.

Red Bull Half Court : З 2021 року найкращі гравці світу 3х3 мають змогу змагатися на Red Bull Half Court, турнірі, що проходить у понад 20 країнах. Це робить Red Bull Half Court найглобальнішим стритбольним турніром у світі.

Баскетбол 3×3

Скільки очок дається гравцеві в грі баскетбол 3×3, якщо він закинув м’яч з лінії дальніх кидків (6,75м)?

Які розміри майданчика для гри в баскетбол 3×3?

Який основний ігровий час у грі баскетбол3×3?

Чи дається в грі додатковий період, якщо рахунок нічий?

так, дається до 2-х забитих однією з команд

Як розминаються гравці на ігровому майданчику перед початком гри в баскетбол 3×3?

одночасно на одній половині поля

кожна команда на своїй половині

Як визначають команду яка першою буде володіти м’ячем в грі баскетбол 3×3?

жеребом, підкиданням монети

підкиданням м’яча в центрі кола

Коли можна робити заміну гравця в команді в грі баскетбол 3×3?

будь коли можливо робити заміну

коли м’яч “мертвий”, перед введенням в гру

коли м’яч “мертвий” після введення в гру

Яка кількість штрафних кидків у баскетболі неприпустима?

Скільки часу надається команді для атаки кільця суперника?

Як необхідно діяти в грі у баскетбол 3×3 гравцю після втрати м’яча суперником або перехопленні його протилежною командою?