Які дерева зацвітають першими навесні

Урок природознавства для 2 класу “Рослини навесні”

Ця розробка допоможе вчителю ознайомити учнів зі змінами, які сталися в живій природі, зокрема у рослин; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; цікавитися взаємозв’язками у природі; розвивати мислення, вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати естетичні почуття та дбайливе ставлення до природи.

Тема: Рослини навесні. Сокорух, розвиток бруньок, цвітіння.

Мета: ознайомити учнів зі змінами, які сталися в живій природі, зокрема у рослин; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; цікавитися взаємозв’язками у природі; розвивати мислення, вміння спостерігати, порівнювати, робити висновки; виховувати естетичні почуття та дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: предметні малюнки, таблиця, малюнок весни, відео «Пробудження весни», презентація «Рослини навесні».

І. Організаційний момент.

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм

Навчимось його красу не руйнувати,

А примножувати, любити, оберігати.

І. Фенологічні спостереження.

“За одну хвилинку – про сьогоднішню днинку”

– Записати погоду сьогоднішнього дня допоможе нам календар-хмаринка. Один учень буде працювати з календарем-хмаринкою, всі інші – в своїх зошитах.

– Чи були сьогодні опади? Які?

– Які інші цікаві явища ви помітили в природі?

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Ви прокидаєтеся вранці і починаєте новий день. Чи відомо вам, коли прокидається від сну природа? І як починається її новий день? Давайте помандруємо у весну. І зꞌясуємо, що відбувається в живій та неживій природі з приходом весни. ( перегляд відео)

Складання схеми за малюнками «Зміни в природі навесні»

Отже, які зміни відбуваються в неживій природі? (Со нце все вище піднімається над землею, температура повітря піднімається, тому сніг починає танути,небо стає блакитним, опади змінюються від снігу до дощу).

Які зміни відбулися в живій природі?

І ІІ . Повідомлення теми й мети уроку.

Гра «Збери літери»

З літер скласти речення «Рослини навесні»

Отже, н астав час поговорити про те, які зміни відбуваються в житті рослин з приходом весни. Сьогодні ми розглянемо, як пробуджуються від зимового сну рос ­ лини. Дізнаємося, які рослини перші зустрічають весну, коли зацвітають плодові дерева та чи є рослини, які цвітуть, коли листочки ще не роз ­ пустилися.

Гра «Мікрофон»

Пограємо у вже знайому вам гру «Мікрофон»

– Що б ви хотіли дізнатися про рослини? Свої відповіді починайте словами «Я хочу знати…»

(…які є рослини; чому вони належать до живої природи; чому їх так багато; чим вони відрізняються один від одного; що відбувається з рослинами з приходом весни; чи можуть рослини зникнути)

У вас виникло багато запитань. Якщо ви будете уважними, кмітливими, активними, старанними, то знайдете на них відповідь.

І V . Вивчення нового матеріалу.

Зі змінами в неживій природі відбуваються зміни в житті рослин. Весні радіє все живе на землі. Все пробуджується, сповнюється рухів, звуків. На північних схилах ще лежать замети мокрого снігу, південні вже випаровуються, підсихаючи. Рослини починають тягтися вгору, намагаючись одержати якнайбільше сонячного світла.

У березні, за температури вище за +5 градусів коріння дерев починає всмоктувати воду з ґрунту, вона розчиняє запаси речовин і цей сік рухається вгору, починається сокорух у дерев і кущів. Поживні речовини з ґрунту піднімаються від коренів до бруньок. Вони швидко наливаються і ростуть.

Найпростіше виявити рух соків у берези та клена. Багато хто збирає весною сік берези. Він смачний і корисний. Містить багато вітаміну С, але може завдати і шкоди. Але, збираючи сік, можна завдати дереву непоправної шкоди. Берези невміло підрубують, щоб зібрати сік. Витікає сік на землю, і дерево гине. Одна знищена сокирою береза може втратити понад 200л соку.

Потрібно пам’ятати: не можна збирати сік із молодих дерев;

надрізи шкідливі для дерев, тому пошкоджене місце слід замазати глиною, парафіном або навіть звичайним пластиліном.

Багато дерев зацвітають до розпускання листя. Першою зацвітає вільха. Досить лише доторкнутися до гілки із сережками, як вітер підхопить цілу хмару жовтого пилу. Майже одночасно з вільхою починає цвісти й ліщина. На вербі розцвітають пухнасті квітки, або «котики». На деревах і кущах розпускаються бруньки і з’являються зелені листочки. Спочатку розпускаються ледь помітні липкі і духмяні листки берези. За березою поспішає розпускатися листя липи, вільхи, дуба. Потім починають зеленіти акації, яблуні,груші. Хвойні дерева цвітуть пізньої весни. Доказом цього є жовтий пилок на деревах. Цікаво , що ялина цвіте одночасно з черемхою, а сосна – з горобиною. Проте листки і трава швидко ростуть, і вже до травня все довкола вкривається яскравою зеленню.

VI . Перевірка сприйняття

То які явища в житті рослин відбуваються навесні?

Сокорух, розвиток бруньок, розпускання листків, цвітіння — це весняні явища в житті рослин.

VII . Фізкультхвилинка.

1. Хто там, хто там вже стомився,

Треба дружно всім нам встати,

VIII . Закріплення вивченого матеріалу.

Щоб закріпити наші знання, попрацюємо з підручником. Опрацюємо текст на сторінці 93-95.Прочитавши статтю, дайте відповідь:

Гра « Знайди помилку »

Навесні дні стають коротшими, а ночі довшими.

З’являються перші весняні бурульки.

На деревах бубнявіють квіти.

Птахи прокидаються від зимового сну.

Звірі повертаються з теплих країв.

Найпростіше виявити рух соків у сосни.

На вербі з’являються пухнасті вишеньки.

Пошкоджене місце на березі слід замазати піском.

Сьогодні вранці у поштовому ящику я знайшла дивний конверт. А в ньому лист.

Ми — перша зелень, і за це нас усі ламають. Ми навіть боїмося розпускатися першими в лісі. А що хорошого? Все одно зламають. Допоможіть нам! Ваші вірні друзі: Верба, Черемха, Лісовий бузок.

Творча робота в групі

Дівчинка- весна підготувала вам завдання. Скласти із розсипаних слів прислів’я та пояснити його значення.

Лютий багатий снігом, а квітень водою.

Коли квітень з водою, тоді травень з травою.

Травневий дощ все одно, що з грибами борщ.

У весняну погоду і смутний веселим буває.

У поле вирушай, козаче, вже весна соком плаче.

Зійшов у березні сніжок — берися за плужок.

Наш урок майже закінчився. Чи отримали ви відповіді на свої запитання?

Які зміни відбуваються в житті рослин навесні?

У яких дерев найпростіше виявити рух соків?

Які дерева зацвітають найпершими?

Ви сьогодні дуже гарно попрацювали, ніхто на залишився байдужим до різномаїття завдань на уроці. І найкращим результатом вашої праці будуть знання , які ви зможете використати у своєму житті.

Ну що ж діти, у нашому класі настала весна, незважаючи на мороз за вікном.

підставте долоньки уявному сонцю,

відчуйте поколювання в пальчиках,

це добре сонечко дає нам свою радість, наповнює нас своїм теплом.

Д авайте перенесемо ваші уявлення про весну своїми пальчиками на папір,
д авайте разом намалюємо одну картину на всіх, яка називатиметься «Весна».

Учні за бажанням розподіляють між собою ролі.
Хто уявляє себе травичкою – м астіть свої пальчики зеленою фарбою!
А хто відчуває, що він схож ий на сонце? Долоньки свої фарбуйте в жовтий колір!
Хто бажає намалювати річку? Квіти? Пташок?
Мастіть свої д олоньки відповідним кольором!
На дошці прикріплене уявне полотно картини

Яка чудова вийшла картина!
Справжній авангард!

Вона символізує прихід весни не тільки у природ і, а й у ваших серцях і душах.

Урок “Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні?”

Урок природознавства у 2 класі за підручником Грущинської, з використанням ІКТ. Мета уроку ознайомити учнів з групами раньоквітучих та пізньоквітучих трав’янистих рослин; вчити групувати їх за відповідною ознакою; закріпити знання про весняні явища у живій та неживій природі, а також про первоцвіти занесені до Червоної книги України. на уроці використовується фронтальна робот, робота у парі, інсценізація та інтерактивні методи.

Конспект уроку природознавства

Тема: Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні?

Мета: формувати уявлення в учнів про первоцвіти; навчити учнів розпізнавати першоцвіти, групувати їх на ранньоквітучі та пізньоквітучі; ознайомити з першоцвітами, котрі занесені до Червоної книги України; розвивати спостережливість, мислення; виховувати бережливе ставлення та любов до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І . Організаційний момент. Емоційне налаштування

– Як і звуки природи ви почули? Коли можна їх почути?

  1. Створення сонечка
  • Візьміть кружечки на парті та створіть смайлика свого настрою на початок уроку.

Учні створюють смайлики свого настрою та демонструють його. Кількох учнів вчитель запитує чому в нього такий настрій.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Учень-синоптик дає характеристику погоді сьогодні.

– Про що свідчить підвищення температури? (Наближається весна)

– Чим особливий сьогоднішній день?

– А від чого ж залежить підвищення температури повітря? Виберіть відповідний малюнок. (В учнів на парті ілюстрації із зображенням висоти сонця над горизонтом у різні порироку).

– Отже, взимку сонце над горизонтом нижче, а з приходом весни воно піднімається над горизонтом, даючи більше тепла та прогріваючи повітря.

– Чи призводить це до змін у неживій природі?

3. Гра «Знайди природні явища»

На дошці зображення весняних природніх явищ у неживій природі. Поруч їхні назви, але написом вниз. Учні по черзі виходять обирають картку перевертають та шукають відповідне зображення.

  • А зміни відбулися лише у неживій природі?
  • Ми з вами знаємо, що усі рослини поділяються на три групи за зовнішнім виглядом. Назвіть ці групи. (Дерева, кущі, трав’янисті рослини).
  • З якими змінами у рослинному світі ми познайомилися на попередньому уроці?
  • Розмістіть їх у правильному порядку.
  • Які явища обговорили детально? А які ще не обговорили? Чи подобаються вам квіти? Чому?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV . Повідомлення теми і мети уроку

Не зривайте первоцвіти

Тане сніг, весна, відлига…
Рушила по річці крига.
Сонце світить, пригріває
Йде тепло, зима тікає.

В лісі сніг іще лишився,
Під деревами укрився,
Сніг від сонечка сховався,
Теплих променів злякався.

Та з під снігу – справжнє диво:
Первісток весни сміливий
Показав чоло тендітне,
Пелюсткове і привітне.

То підсніжник, первоцвіт,
Сніг долаючи і лід,
Прагне з сонцем привітатись
І з весною обійнятись.

Не зривайте первоцвіти,
Помилуйтеся на квіти.
Той, хто робить з них букети
Знищує життя Планети.

  • Про що цей вірш?
  • Як ви гадаєте про що ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?
  • Отже, тема сьогоднішнього уроку «Які трав’янисті рослини першими зацвітають навесні».
  • А, що ж таке первоцвіти?
  • Які первоцвіти ви знаєте? (Учні називають – вчитель вивішує зображення рослин на дошку).
  • Як ви вважаєте, чи всі вони цвітуть в один час?
  • Чи можна їх поділити за початком цвітіння на певні групи?
  • Які ж завдання перед нами постають на сьогоднішній урок?
  • Ознайомитися з першоцвітами рідного краю;
  • Дізнатися на які групи поділяються першоцвіти;
  • Навчитися їх розрізняти;
  • Ознайомитися з першоцвітами занесеними до Червоної книги України.

V . Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу

1. Ознайомлення з поділом першоцвітів на раньо- і пізньоквітучі

– На початку уроку ви зазначили, що першоцвіти квітнуть не всі одночасно. І дійсно їх усіх можна поділити на дві групи. А допоможе їх поділити одна рослина, відгадайте її.

  • Саме берізка допоможе розподілити першоцвіти на дві групи.
  • Яка різниця між цими двома зображеннями берізок?
  • Відповідно одні рослини цвітуть… (коли?) до розпускання листків, а інші після.
  • Як можна назвати першу групу? А другу?

Учні підводять роблять припущення.

2. Робота за підручником с. 104

– Прочитайте виділений текст ЗАПАМ’ЯТАЙ.

– Отже, які рослини називаються ранньоквітучими?

– Пора цвітіння багаторічних трав’янистих рослин розпочинається із початком сокоруху у дерев. На вашу думку, яка ж із весняних рослин відважиться зацвісти першою?

– Розгляньте зображення ранньоквітучих трав’янистих рослин, назвіть їх.

— З-під зимової «ковдри* виглядають сніжно-білі квітки. Це підсніжники. У них витончена форма і медовий ніжний аромат. Підсніжники — дуже гарні. У весняному лісі два неба: одне під ногами, а друге — над головою! Це розквітла тендітна синьо-блакитна проліска дволиста. У березні з’являються з-під снігу фіолетові і жовті квіти шафрану — крокусу. У лісах зазеленіли листочки, а між ними виблискують золотаві квіточки зірочок маленьких. Важко уявити весняний ліс без буяння пурпурового, рожевого, бузкового, білого рясту.

– Чи зустрічаєте ви їх у нашій місцевості? Де саме?

– Давайте ж утворимо групу ранньоквітучих рослин.

– Продовжують квітковий бал пізньоквітучі рослини. Прочитайте на с. 105 підручника, які рослини називаються пізньоквітучими.

Суцільним білосніжним мереживом квіток анемони дібровної вкриваються ліси. Анемона — провісниця вітрів — так перекладається її назва. Зацвітають лілові пухнасті дзвіночки сон-трави. Буяють першоцвіт, фіалка запашна, медунка. Згодом настає час для цвітіння конвалії травневої. У степах з’являються сліпучо-жовті квітки горицвіту весняного

  • Отже, всі ці рослини утворюють яку групу?
  1. Відгадування загадок
  • А зараз пропоную вам перевірити, чи запам’ятали ви первоцвіти?

1. Він маленький і біленький,

Гей, весна прийшла, стрічай!

9. Я на інших геть не схожий,

Ми пішли гуртом на луки,
Підняли до сонця руки.
Потягнулися, присіли,
Підвелись, потупотіли.
Так травичка проростає,
Так пташина прилітає,
Так струмочок пробігає,
А так квітка розквітає.

— Квіти дарують нам насолоду, а також позитивні почуття. Які? (Радості, спокою, краси, загадковості, гарного настрою, любові, життя, ніжності, цікавості, свіжості, тепла)

— Але квіти теж хочуть сказати нам про свої почуття.

Учні виступають у ролі квітів.

Підсніжники. Ми з’являємося найпершими, коли ще лежить сніг.

Нас уважають сміливими і сильними. Але тільки-но ми зацвітаємо, нас зривають. Нам сумно. Ось чому ми не радіємо весні!

Іще сніг не зійшов із землі,

Якщо рідну природу ти знаєш,

То одразу нас ти впізнаєш.

— Ми — проліски. Нас теж стає все менше і менше.

Нам сумно. Надія лише на тебе, друже!

— Через красу та лікувальні властивості нас нещадно винищують. А як хочеться, щоб збереглися назавжди наші чудові фіолетово-лілові килими.

І в лісочку на горбочку виріс ряст, синій ряст.

— Я дуже ніжний, швидко в’яну, тому не рвіть мене! А крім того мої квіти дуже люблять бджоли, та і людям я приношу користь: з моїх бульб виготовляють цінні ліки.

  • Про що просять квіти? Чому?
  • А якщо рослини зникають з нашої планети, то що буде їх захищати, на сторінках чого вони знайдуть свій захист?
  • Давайте позначками рослини Червоної книги України.
  • Отже, назвіть рослини Червоної книги України.
  1. Перегляд відеоролика «Бережіть першоцвіти»
  2. Створення пам’ятки
  • А що ж ми можемо зробити для того, щоб ця краса не зникла з нашої планети?

Вчитель вивішує малюнки правильного поводження з першоцвітами.

V І. Узагальнення та систематизація знань

  • Давайте повторимо назви ранньоквітучих трав’янистих рослин.
  1. Робота в прах «Що це за першоцвіт?»
  • Дістаньте з конвертів опис першоцвіту та варіанти відповіді. Прочитайте його дайте відповідь, що це за рослина.

Один з учнів зачитує опис, а інший називає рослину.

За красу і ніжність квіток називають блакитною зірочкою. Побачити первоцвіт можна тільки в лісі в березні і квітні, коли земля вже прокинулася від зимового сну. У кожної квітки шість тендітних блакитних пелюсток. Коли вона зацвітає в лісі, здається, ніби клаптики блакитного неба впали на землю.

Ніжні фіолетового кольору квітки піднімаються на тоненьких стебельцях і наче прислухаються до весняних звуків лісу: співу пташок, шелесту молоденького листя дерев і кущів. Серединка квіточки, наче крихітне очко, вдивляється у лісову красу.

2. Підсніжник.

Коли в лісі зацвітають ці квіти, здається, що землю вкрили розкішним килимом. Квітки рожево-фіолетового, блідо-жовтого, білого кольорів, невеликі, але їх багато. Зібрані вони в пишні, рясні китиці. Тому, мабуть, і назвали саме так цю рослину.

Серед весняних квіток наших лісів цей первоцвіт — один з найкрасивіших. На вкритому шовковистими волосками стебельці розкривається чарівна квітка фіолетового кольору, схожа на невеличкий тюльпан. Цвіте у квітні — травні. Важко буває первоцвітам, коли повертаються холоди. Та сріблясті волоски, наче шубка, прикривають рослину від холодів, а квітка на морозі закривається і хилиться додолу.

Один з перших сповіщає про прихід весни. Ніжні, подібні до невеликих дзвоників білосніжні квітки прикрашають іще зовсім зимовий ліс. Первоцвіт так назвали тому, що починає він рости в лютому під сніговою ковдрою. А в березні на землі, яка тільки-но прокинулася від зимового сну, гойдаються сніжно-білі квітки.

1.Підсніжник.

Ця квітка має на одній ніжці кілька маленьких дзвіночків білого кольору. Вони старанно ховаються у видовженому густому листі. Її аромат тягнеться далеко, даруючи насолоду.

2.Конвалія травнева.

Маленькі жовті зірочки виростають у весняному лісі. Стебельця вкриті великою кількістю маленьких листочків, схожих на голочки ялинки. Своїм яскравим кольором закликають до себе бджілок.

1.Горицвіт весняний

2.Анемона дібровна

Маленька ніжна біла квітка зацвітає на луках, в парках, лісах. На тендітній ніжці красується запашна красуня з пухнастою жовтою серединкою.

2.Анемона дібровна.

Обведіть зображення квітів занесених до Червоної книги України.

V ІІ. Підсумок уроку. Оцінювання

  • Сьогодні на уроці я дізналася …
  • Сьогодні на уроці я навчилася …
  • Мені було цікаво ….
  • Мені сподобалося …
  • А тепер візьміть друге сонечко та створіть смайлик свого настрою на кінець уроку. Чи змінився він? Чому?

V ІІІ. Домашнє завдання

С. 104 – 105, опрацювати. Створити плакат на захист перших весняних квітів.