Чому не ростуть дерева на луках

Урок з природознавства 3 клас

ознайомити учнів з розмаїттям рослин і тварин луків; вчити пояснювати зв’язки у живій природі на прикладі луки; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки; виховувати почуття прекрасного.

Тема. Луки

Мета: ознайомити учнів з розмаїттям рослин і тварин луків; вчити пояснювати зв’язки у живій природі на прикладі луки; розвивати пізнавальну активність, уміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки; виховувати почуття прекрасного.

Обладнання: картки, малюнки, гра «Чий будинок?», записи на дошці.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

1. Перевірка домашнього завдання

— Коли ліс нам дякує, а коли — ображається?

2. Розгадування кросворда «Луки»

1) Не мотор, а гуде, не пілот,

а летить, не гадюка, а жалить. (Бджола)

2) Сам чорний, та не ворон, є роги,

та не бик, шість ніг без копит. (Жук)

3) Летить — пищить, сяде — мовчить. (Комар)

4) На капусті я вродився і капустою живився,

На капусті я умер, т а ізнов ожив тепер.

Тільки вже й не той я став, щ о в капусті плазував:

Не плазую, а літаю, б о прегарні крильця маю. (Метелик)

III. Повідомлення теми і мети уроку

IV. Вивчення нового матеріалу

— Що таке лука? ( Лука — це переважно рівна місцевість, вкрита трав’янистою рослинністю. ) На луках можна де-не-де побачити зарості кущів чи окремі дерева. Луки бувають сухими та зволоженими.

— Які рослини і чому ростуть на сухих луках?

Доведіть, що влітку лука нагадує барвистий килим.

— Розгляньте фотографії . Які трави можна зустріти на луці? Розкажіть, що ви про них прочитали.

— Розгляньте фотографії. Яких птахів можна побачити на луці? Розкажіть про них.

Аптека зелена, з елена аптека , в ід тебе й від мене в она недалека.

Зелена аптека л ежить навкруги. Зелені гарби і зелені луги.

Зелені сади, і ліси, і поля, — у ся наша рідна, квітуча земля!

Зелена аптека — це трави і квіти, щ о в кошик збирають дорослі і діти.

Зелена аптека, що бачим навкруг, — ц е наш помічник і хороший друг !

Зелену аптеку слід кожному знати: к рушина, фіалка, к онвалія, м’ята.

Вільха, деревій, бузина і чорниці, ч еремха і пижмо, ш ипшина й суниці.

– Вам відомо багато рослин, серед них є ті, які називають лікарськими. Вони допомагають людині боротися із хворобами, бо мають лікувальні властивості.

Л уки, як і ліс, бу ли пер ш ою «аптекою», в яку люди а давніх часів йшли по ліки.

– Які лікарські рослини вам відомі? З’ясуйте, які із цих рослин ростуть у н а ш ній місцевості.

– Які вони мають лікувальні властивості? Які ще лікарські рослини зростають у на ш ому краї?

— Дізнайтеся, коли краще заготовляти рослини і як їх зберігати.

– Яку місцевість називають лукою?

– Які рослини ростуть на луках? За якими ознаками їх можна розпізнати? Під час розповіді скористайся фотографіями.

Чому на луках багато комах, птахів?

– Як люди використовують луки?

– Чому луку треба берегти, так само як і ліс, парк, водойму?

Підсумок . Лука — частина природи, де живуть різні рослини і тварини. Луки треба берегти.

V. Узагальнення й систематизація знань

1. Складання правил поведінки на луках

– Чи може хто-небудь знищити луки? (Людина)

– Чим вона може завдати шкоди? (Рвати траву, знищувати квіти, комах, спалювати траву, бездумно ловити тварин.)

– Що ми можемо зробити, щоб зберегти рослини і тварин луків? (Дотримуватися правил поведінки на луках.)

Правила поведінки на луках

1) Не рвіть оберемки квітів.

2) Не ловіть метеликів, не розорюйте гнізда джмелів. Без цих комах у багатьох рослин не відбудеться опилення — не буде плодів і насіння.

3) Не знищуйте гусінь. Більшість з них жодної шкоди людині не завдають.

4) Не підпалюйте на луках суху торішню траву. У вогні гинуть підземні частини багатьох рослин, сонечка, джмелі, гнізда птахів.

5) Бережливо ставтеся до птахів, ящірок, жаб. Якщо їх не стане, комахи знищать рослини.

– Цього літа група дітей ходила на екскурсію на луки біля річки. Вони

написали розповідь про свої враження. Прочитайте її. Чи все вам сподобалося в їх поведінці? Скільки помилок у поведінці дітей ви помітили? Усі помилки підкресліть простим олівцем.

Червневим днем ми вирушили на луки. Погода була хороша. Як красиво навкруги! Луг схожий на строкатий килим. Дівчатка нарвали великі букети квітів. Хлопчики наловили метеликів і коників. Буде, що показати друзям в місті. У траві ми знайшли гніздо якогось птаха. У нім лежали маленькі блакитнуваті яйця. Ми потримали їх у руках і поклали назад. Розчавили декілька гусениць – все одно вони шкідливі. Потім ми пообідали. Пластикові пляшки залишили — мікроби їх зруйнують. Додому повернулися задоволені. Весело минув день!

– Скільки помилок у поведінці дітей ви знайшли? (5) Які саме?

— У кожній групі підкресліть «зайве» слово, поясніть свій вибір.

4. Гра «Переставлені склади»

— Переставте склади так, щоб утворилися слова — назви тварин і рослин, що зустрічаються на луках.

БА ЖА, РА ВЕЛЬ ЖУ, Ши НА Ню КО, РЕ ПЕ ПІЛ КА,

КАЧ ДЕР, КА Я ЩІР, КА ЛЕ ЛЕ, Ти КРО

(Жаба, журавель, конюшина, перепілка, деркач, ящірка, лелека, кроти)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

– Які рослини луків ви запам’ятали?

– Які живі істоти зустрічаються на луках?

– Як людина впливає на луки?

3. Луки — природне угруповання

Лука — це природне угруповання, де ростуть дикорослі трав’янисті рослини та живуть тварини. Рослини на луці добре освітлюються Сонцем, тому отримують багато світла й тепла.

Дикорослі трави вкривають луки суцільним килимом. Їхні корені тісно переплітаються у ґрунті, захищаючи його від висихання та руйнування вітром, водою. На луках ростуть тонконіг, тимофіївка, стоколос, лисохвіст, пирій, деревій, волошка, королиця, конюшина, жовтець. Усі рослини луків мають невеликі за розмірами листки, щоб під палючими сонячними променями випаровувати менше вологи. Практично відсутні дерева та кущі.

Луки приваблюють комах. Метелики, оси, бджоли, джмелі живляться нектаром квіток. Різноманітні жуки, личинки метеликів, попелиці, цикади живляться рослинною їжею. Комахи-хижаки: сонечко, коник, бабка живляться іншими комахами.

На луках живуть тварини, які добре пристосувалися до існування серед трав’янистих рослин. Луки — це відкриті простори, тому на них живуть невеликі за розмірами тварини. Адже від ворогів вони можуть заховатися лише в густій траві чи в норах.

Комахами живляться жаби трав’яні, ропухи звичайні та ящірки, а також птахи — деркач, перепілка, плиска жовта. Деркач і перепілка люблять поласувати ще й насінням трав. Лелека білий, журавель сірий прилітають на луки в пошуках корму: жаб, ропух, ящірок, комах і мишей. На луках у норах водяться полівки та польові миші. Для них тут достатньо рослинного корму. Під землею живуть кроти. У пошуках їжі (дощових черв’яків, комах, личинок жуків) вони риють у ґрунті підземні ходи.

Я досліджую світ : підруч. для 3-го класу закл. загал. серед. освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник, Л. Роговська, Л. Пономарьова, О. Антонов. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2020. — 144 с. : іл.

Я досліджую світ : підручник для 3 кл. закладів загальн. серед. освіти : у 2-х ч. Ч. 2. / Н. О. Будна, Т. В. Гладюк, С. Г. Заброцька, Н. Б. Шост, Л. В. Лисобей. — Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2020. — 160 с. : іл.